Tidigt imorgon bitti – klockan 05:19 inträffar vintersolståndet här i Sverige. Imorgon är alltså den kortaste dagen på hela året här på det norra halvklotet. Sedan vänder det och vi går mot ljusare tider igen.
Bara vetskapen om detta känns så hoppfullt tycket jag. Ljusets återkomst! Jippie! 🙂 Med anledning av detta vill vi publicera några vintersol-bilder, tagna nu i veckan som var. Här nedan – den låga solen som speglar sig i vattnet.

Vintersolståndet
I nästa bild ser man decembersolen mellan två träd. Den upp- och nervända båten ligger och längtar till våren och sommaren.

Den låga decembersolen
Till slut det vackra midvinterljuset som speglar sig i både vatten och tunna skikt av is.

Decemberljuset – is och vatten
❤ Ha det bra och ha ett fint vintersolstånd! ❤
Jippie säger jag också vi går mot ljusare tider om några dagar.
Vackra vintersolbilder du har tagit.
Tack! 🙂 Ja, det är härligt. Även om det inte märks så stor skillnad i början så är själva vetskapen om att det har vänt så hoppingivande. Ha det gott!
Åh vackra solbilder så härligt att det blir ljusare nu. Naturen är fantastisk!!!! ❤ ❤ ❤
Tack! ❤ Ja, naturen är bäst! Kram. ❤