Häromdagen tog vi en tur till Silvtjärnen som ligger längs bruksledens etapp 23, mellan Fagersta och Norberg.
Vi bestämde oss för att pröva en runda istället för att bara gå fram och tillbaka. Här nedan ser du hur vår runda såg ut på kartan. Vi startade och slutade vid den röda pilen. (bilden går att klicka på för större version)
Vi gick detta varv motsols. Första biten gick vi på den lite större grusvägen, Bråforsvägen som går in från den stora vägen mellan Fagersta och Norberg (väg 68,69). Snart svängde vi in på en mindre skogsväg. Det var en härligt solig dag och vi såg massor av fjärilar. Här nedan satt en liten söt grönsnabbvinge. Grönsnabbvingen tillhör familjen Juvelvingar och det tycker jag man ser. Se så fina och skimrande undervingar de har.

Grönsnabbvinge – Callophrys rubi
Lärkträden är så fina nu när de har fått sina nya mjuka, ljusgröna barr.

Nya barr på lärkträdet
Här kom vi fram till Silvtjärnens norra ände.

Silvtjärnen i Norberg
Snart kom vi in på bruksleden som följer Silvtjärnens kant. Vi hittade en fin plats att pausa på.

En paus vid Silvtjärnen
Turen fortsatte sedan i en fin björkskog. Det var så vårgrönt och fint.

Bruksleden etapp 23
Vi gick ut på en gamma brygga som låg i Silvtjärnens södra ände. Så här såg utsikten ut därifrån. (bilden nedan)

Silvtjärnen i Norberg
När vi lämnade Silvtjärnen gick stigen upp på en höjd. Här var det riktigt fin skog som fått vara i fred ett tag.

På tur i Silvtjärn Naturreservat
Den här delen av skogen tillhör Silvtjärn Naturreservat. Här fanns det riktigt stora myrstackar.

Silvtjärn Naturreservat
Sista biten vi gick var ute på ett gammalt hygge. Här såg vi flera fjärilar. En grönsnabbvinge, en vinbärsfuks och en sorgmantel.
Det här blev en fin runda på 7 kilometer i varierande terräng och skog. Sista bilden blir ännu en bild på den söta grönsnabbvingen.
Ser underbart ut! Fina bilder!
Ja, nu är det en ljuvlig tid att vara ute i naturen. Tack så mycket! 🙂
Underbart roligt med nya ställen att upptäcka. Så vackert med roddbåten vid skön och vackra fjärilar tack o kram 😍🙏❤
Ja, det var en fin runda. 🙂 Tack och Kram. ❤
Vilken härlig runda, och underbara bilder 🙂
Tack så mycket Sussie! 🙂 Ha en fin dag!