I helgen var det den Internationella EarthCache-dagen och vi deltog i ett event här på Rægestranden.

Event på Rægestranden
En EarthCache är en geocache som inte har någon fysisk box, men som visar på en plats som är geologiskt intressant. Man ska svara på ett antal frågor som anknyter till de geologiska förhållandena på platsen.
Efter eventet så åkte vi söderut för att besöka en EarthCache den här dagen till ära. Vårt val föll på St.Olavsormen som är ett naturminne från istiden – en 1 km lång och 4-6 meter hög ås som slingrar sig fram som en orm i landskapet.
Då vi gått någon kilometer från parkeringen kom vi till en fin utsiktsplats där man såg St.Olavsormen därnere i dalen.

St.Olavsormen
Den här åsen bildades av en is-tunnel, där smältvattnet från inlandsisen fraktade med sig sediment, grus och stenar som blev kvar då isen sedan drog sig tillbaka.
Vi gav oss ner i den oländiga och bitvis ganska blöta terrängen för att titta närmare på den här åsen. Det var fina höstfärger i det myr-liknande landskapet på vägen ner.

På väg ner i dalen
Vädret var lite grått, men det var en trevlig tur ner till åsen som vi snart gick på.

Hasse går på ormen
Det fanns flera informationstavlor om hur St.Olavsormen skapats. Väldigt intressant och lärorikt.

Informationstavla
Vid just denna informationstavla nere vid själva ormen satt det en groda i gräset. Den var så förtrollande söt att vi nästan glömde bort frågorna och uppgifterna till EarthCachen. 🙂

St.Olavsgroda
Förtrollningen släppte, grodan hoppade vidare och jag gick och mätte hur lång åsen var från en punkt till en annan. Hasse tog under tiden fram sin drönare som han burit med sig i den specialbyggda ryggsäcken. Här ser man landskapet från ca.60 meters höjd.

Uppifrån luften
Här står jag på åsen och vinkar. 🙂

Annika vinkar
Detta var en intressant tur i ett speciellt och annorlunda landskap.
Vilken fin skir grönska det är på åsen och i dalen, med skog och berg runt om. Tack för fina bilder.
Ja, det var en väldigt speciell natur och miljö. Verkligen intressant också med den geologiska biten, hur den skapats av inlandsisen. Tack och Kram! ❤
Grodan! 🙂 Och drönarbilderna! Snyggt!
Tack Bengt! Du känner väl igen Eventplatsen? En av de bunkrar som vi besökte när du och Hannes var här. 🙂
Jovisst. Det så jag direkt. Vill tillbaks – finns så mycket att se.
Åh vilken annorlunda och fin natur, intressant historia. Härligt att kunna ta uppifrån!!! Kram ha en fin vecka ❤ ❤ ❤
Ja, det var verkligen en annorlunda och speciell miljö och kul att kunna ta bilder från ovan. Kram och ha det bra därhemma. ❤
Grodan är så söt och fina naturbilder.
Ja, grodor är så fina. 🙂 Tack Minton och ha det gott!