Solnedgång och Event

Den här helgen har det varit ROGEO 2016 – ett stort och återkommande geocachingevent här i Rogaland. Det har varit härliga och intensiva dagar. På fredagskvällen var det Solnedgang på Jæren, en träff kvällen före huvudeventet som var på lördagen. Det var en hel del folk som samlades på den vackra Orrestranda för grillning och ”drøs”.                           (*drøs=samtal, samvaro, småprat)

Solndegang på Jæren

Solndegang på Jæren

Tiden hade prickats in precis i rätt tid för att se den vackra solnedgången och vi hade verkligen tur med vädret att det var så pass klart att man faktiskt såg den. 🙂

Det var en stämningsfull kväll och en fin start på helgen. Under lördagens stora event kom det flera hundra deltagare och vi hjälpte till som frivilliga medhjälpare. Det var riktigt kul. 🙂 ROGEO satsar på att få Mega-status till nästa år (ett av kriterierna för Mega-event är att det ska vara minst 500 deltagare). Då ska vi ta en tur hit till Vestlandet igen, för det vill vi inte missa.

Men nu vill vi bjuda på lite bilder från vår närmiljö här i Kvernevik. Vi har njutit av riktigt fina och soliga dagar. Den här snygga blomflugan satt och njöt av en strand-blomma.

Blomfluga

Blomfluga

En liten stenskvätta, hona, kollade misstänksamt in mig när jag gick en tur på klipporna.

Stenskvätta hona

Stenskvätta hona

Den här koltrasten hade näbben full med mat. Den satt alldeles stilla i ett dött träd när jag sakta gick förbi.

Koltrast med mat i näbben

Koltrast med mat i näbben

Vi har så fina tur-stigar här. Jag går tur här nästan varje kväll.

Kvällspromenad-väg

Kvällspromenad-väg

Vi avslutar med ett galleri med solnedgångsbilder härifrån Kvernevik. Nu går solen ner vid 21-tiden, men det blir några minuter tidigare för varje dag. Jag kommer att sakna Jærkusten, havet och solnedgångarna. ❤

Detta bildspel kräver JavaScript.

Om en vecka kommer mina föräldrar på besök. Det ska bli så härligt att ha dem här och att visa dem några av våra favoritplatser och turer här. ❤

Ha en fin vecka!

7 reaktioner på ”Solnedgång och Event

  1. Fina bilder! Underbara solnedgångar, ja snart är vi hos er och får se det vackra i verkligheten kram ❤ ❤ ❤

    • Ja, det ska vi göra. 🙂 Nästa år är det lite tidigare – 15:e Juli. Skulle vara jättekul om det blev ett gäng från Sverige som kom dit.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.