Gårdagens tur med min mamma nere vid Uggelbo blev helt magisk. Det är inte ofta sjön Stora Aspen ligger blank som en spegel, men det gjorde den igår. När vi startade vår tur såg man en ljusning i horisonten och det var nästan så att solen kikade fram.

Så vackert det är med det gyllene januari-ljuset. Varje liten skiftning är välkommen efter alla molniga och grå dagar. Det var lite små krusningar på vattnet emellanåt som speglade ljuset så fint.
Utsikt mot Storön krusningar på vattnet En al vid stora aspen
Lagom till vi nådde ängen vid Skeppmora så kom solen fram. Så underbart! 🙂

Det var ett par minusgrader och solens strålar gnistrade i det lilla snötäcket på ängen. Det var fantastiskt att gå ner mot vattnet och njuta av denna dags stillhet och skönhet.
Sol vid Skeppmoraängen Storön bakom träden Strålande sol i Skeppmora
Då vi gick tillbaka fortsatte solen att skina och vi stannade ofta och bara njöt av både solstrålarna och utsikten. I Skeppmoraviken låg det både is och snö. Här såg vi spår i snön från det vi tror är minken som håller till här.

Ibland blir det så där vackert, så att det känns som att tiden står still. Så var det igår. Så fantastiskt stilla och magiskt. Nästan så att det kändes overkligt. ❤

Här nedanför har jag samlat några bilder i ett galleri för att visa hur fantastikt fint det var den här januaridagen. Ön som syns på flera av bilderna heter Storön.
Storön Stora Aspen i Fagersta Storön mellan tallarna
Så härligt att få njuta av solen, om så bara för en liten stund. Lagom tills vi kom tillbaka till bilen så hade solen gått i moln igen. Vi prickade verkligen in rätt tid för den här turen.

❤ Ha nu en fin kommande vecka! ❤
Åh sådana fantastiska bilder en sån vacker promenad. Tack för sällskapet ❤ ❤ ❤
Tack själv. ❤ Ja, det var fantastiskt vackert och magiskt! Kram. ❤
Härligt värmande bilder i motsolen, den stora alen sticker ut i mängden!
Tack så mycket Hans och ha det gott! 🙂
Magiska vinterbilder! Tack!
Tack och Kram! 🙂 ❤
Tack för alla härliga bilder!
Tack Gunhild! 🙂 ❤ Ha det gott!