Växtkraft och återhämtning i naturen

Här i Fagersta fick vi mycket regn förra veckan och det märks nu att naturen håller på att återhämta sig. Att sätta sig i skogen och åter höra vattnet porla från en liten bäck, det är ljuv musik i öronen efter den långa perioden av värme och torka. ❤

Lindarna på andra sidan här i Fagersta har tappat sina gulbruna hängen och ser riktigt vårgröna ut igen. Så märklig kontrasten blir med det höstgula på vägen och de ljusgröna träden.

Andra sidan i Fagersta

På den lilla grusvägen i Semla har mittremsan blivit riktigt frodig igen. Det har dessutom börjat gro i ”vattenpölarna”. 🙂 Jämför med bilden längst ner till höger i galleriet här nedan. Det är en bild från samma väg som var snustorr innan regnen.

Prästkragar och blåklockor har börjat blomma om igen. 🙂 Tänk vilken kraft naturen har att komma igen.

Nu börjar också sniglarna komma tillbaka. Undrar just var de har legat och tryckt i torkan och hettan?

Vinbergssnäcka

Härom morgonen var det bara 10 grader när jag gick ut vid 6-tiden. Se så stämningsfullt det var när älvorna dansade i Skeppmoraviken.

Detta bildspel kräver JavaScript.

Fler bilder från veckans turer ser du här nedanför. En äggsvamp, ett löv som fått något slags svampangrepp och ramlat av och en fackelblomster från strandkanten i Uggelbo.

Idag har hettan och värmen varit tillbaka. Vi har haft 31 grader, men nu ser det ut som att det ska ge med sig och bli både svalare och mera regn framöver. Hoppas nu att alla delar av landet får ordentliga regn och återhämtning.

Tack för nu och ha det gott!

8 reaktioner på ”Växtkraft och återhämtning i naturen

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.