Hej! 🙂 Här på Vestlandet har det blåst 15-20 sekundmeter hela helgen. Det har inte varit jätteinspirerande att göra någon längre tur men igår trotsade vi de kalla vindarna och gav oss ut i snålblåsten.
I Tananger några kilometer norrut har sälar varit synliga och vi bestämde oss för att åka dit och spana lite. Se den ursöta sälungen i den här artikeln i Solabladet. Det vore ju fantastiskt att få se en sån liten varelse. Vi valde att åka till Melingsholmen och gå runt hela ön.
Den här ön består mest av stenar och klippor som går ner i havet.

Klippor och gröna buskar
Som ni ser så fanns det vintergröna buskar. Klipporna här ute på ön var bitvis väldigt färgglada. De gick i både rött, grönt och gult.

Färgglada klippor
I en klippskreva förde vågorna in vatten och det blev en härlig effekt med vattnet, den röda klippan och de vita havstulpanerna. Det var som att titta ner i en önskebrunn. 🙂

En glimrande skatt
En gammal järnbalk låg bland de färgrika stenarna. Visst är det vackert med rostiga och söndervittrade ting!?

Rostigt vackert
En andfågel satt ute på en sten och spanade.

Andfågeln spejar
På den ena sidan av ön fanns det fina båthus.

Sjöbodarna på Melingsholmen
Här såg man över till hamnområdet mellan husen.

Full rulle mellan husen
Här fanns också en rostig gammal pollare för förtöjning av fartyg.

En rostig pollare
När kommit runt hela ön och var på väg tillbaka till bilen kom vi förbi ett område med något slags alger/sjögräs som frusit in i is tillsammans med växter. Det var väldigt vackert och man fick nästan vårkänslor, trots de kyliga vindarna.

Infrusna alger och växter
Tyvärr såg vi inte till några sälar den här blåsiga söndagen, men vi kommer att göra fler försök nu när vi vet att de finns så nära. Vi avslutar med en bild med utsikten från Melingsholmen i det fina eftermiddagsljuset.

Utsikt från Melingsholmen
Tack för de otroligt fina bilderna! Ni är bra fotografer.
Tack så mycket! 🙂 Ha det bra!
Fina bilder!
Tack! 🙂
Det är så vackert i alla väder, härligt att ni gav er ut i den vackra naturen, så fick vi en stunds njutning av det vackra i Norge!!! Kram och ha det så bra!!!! Allt i den orörda naturen är fantastiskt!!!
Ja det är härligt att komma ut i alla väder. 🙂 Tack och kram tillbaks!
Fina bilder, inte minst på vackra stenar. Ni tar så fina bilder. Tack för att ni delar med er av er vardag!