Den här helgen var en helg fylld av en massa geocaching-event. På fredagskvällen – Kumbaya – en mysig kväll med grillning och samvaro i Nærbø.
På lördagen gick det stora ROGEO 2015 av stapeln på Jærmuseet Vitengarden.

ROGEO 2015
Det blev en härlig dag full av olika aktiviteter för stora och små. Verkligen ett super-event. 🙂
Senare på lördagskvällen deltog vi i strandstädning vid Brusand strand.

Brusand strand
På Leave nothing but footprints var vi säkert ett 60-tal deltagare som delade upp oss på olika områden, plockade och fick ihop många säckar med skräp från den här vackra platsen.

Brusand strand
Det känns så meningsfullt att städa vid havet när man vet hur mycket skräp det finns i våra hav och hur det påverkar livet och miljön. ❤
Här började vi återsamlas efter städningen.

Duktiga strandstädare
Då vi åkte hemåt i kvällningen stannade vi till vid en kohage full av så fina gula blommor.

Ko i kvällssol
En underbar avslutning på en härlig dag. På söndagen skulle vi ha gått upp till Preikestolen på ytterligare ett event, men Hasses knä satte stopp för det så det blev en liten båttur istället. Mer om det i nästa inlägg.
Tack för oss och ha det gott!
Måste vara glada kor som får gå där i allt det gula! Vackra bilder! Och hobernas Fylke besökte ni också 😉 Roligt med events och fin insats med strandstädning! Hasse får krya sitt knä! Stor kram!
Ha ha, ja det ser lite hobbit-aktigt ut på återsamlingsbilden från städningen. 😀 Tack och Kram på er kära Karbenninggäng! ❤
Vackert!!!! Härligt att träffas och städa tillsammans. Kram och ha det bra!!! ❤ ❤ ❤
Ja, det känns så meningsfullt och härligt att göra en riktig insats för miljön i våra hav. Vi ska försöka ordna strandstädningar här vid våran Rægestrand. Kram och ha en fin helg! ❤
Bra jobbat! 🙂
Tack för det! 🙂 Ha det gott!