Det har blivit lite turer så här i mellandagarna. Igår morse sken solen så fint så jag bestämde mig för en tur till andra sidan här i Fagersta. På vägen dit så såg jag en massa sidensvansar som satt och åt rönnbär i en rönn. Det såg så härligt ut när den lilla rönnen var helt full av fåglar. Solen hade inte kommit upp så högt än, så sidensvansarna blev som silhuetter på bilden.

Rönnen full av sidensvansar
Jag smög mig närmare och lyckades fota så att man ser den fina fjäderdräkten.

Sidensvans i rönn
När jag kom ner till Strömsholms kanal hade solen kommit upp en bit och det fina ljuset speglades i det strömmande vattnet.

Soluppgång i Strömsholms kanal
Så här såg det ut vid dammen/kraftstationen. Det lilla huset ägs av kraftbolaget tror jag och till vänster om det ser man Västanfors Kyrka.

Dammen vid Linjan i Fagersta
Då jag kom ner till mitt morgonsolställe så hade solen redan försvunnit bakom träden, men det var riktigt fin morgonstämning ändå.

Soluppgång i Kratten
En annan tur som Hasse gjorde var till Semla för att kolla in det höga vattenflödet där. Vid den översvämmade lilla bron i bilden nedanför går både Bruksleden och Flobostigen. Hasse fick dock vända på grund av vattnet som strömmade över bron.

Bron är översvämmad
En lite närmare bild på forsen nedanför bron.

Högt vattenflöde
Det var fullt fart på vattnet vid det gamla kraftverket.

Det gamla kraftverket i Semla
I bilden här nedanför ser man påsläppet från dammen och det gröna röret som går till det nya kraftverket.

Full fart på vattnet i Semla
Fler bilder från Semla-området ser du i bildspelet här nedanför.
Sista bilden för detta inlägg får bli på en av de fina sidensvansarna.

Sidensvans
Det närmar sig årets slut och nyårsafton kommer vi i vanlig ordning att vaka in vid någon brasa ute i naturen. Det har blivit en tradition för oss att sova ute under nyårsnatten. 🙂
Mer om det kommer vi att lägga upp här på bloggen på Nyårsdagen. Innan dess kanske det kommer ett litet inlägg om året som gått.
❤ Tack för oss och ha det gott! ❤
Vackra Sidensvansar.
Ja, de är så vackra och härliga. 🙂 Tyvärr var det lite för tidigt på morgonen, så bilderna blev något mörka. Ha det gott!
Så härliga bilder, vackert med sidensvansarna som varit i Fagersta hela december tack ❤ ❤ ❤
Härliga bilder ☺
Fina bilder!