I tisdags tog vi en tur på Ryssvägen i Norn. Ryssvägen är en vandringsled genom Norns Bruks tidiga historia och längs denna led ligger en serie med geocacher som vi ville passa på att logga innan snön lägger sig. Det var en kall men klar dag, men ganska snart blev vi varma i kläderna av vandringen.

Skogsvandring
Ganska snart kom vi förbi denna respektingivande gamla martall. Man blir ju lite nyfiken på hur gammal den är. Vilken enorm stam! Toppen hade gått av och låg vid sidan av tallen.

Gammal martall
Vandringsleden går förbi flera fina sjöar. Den första var en liten skogstjärn. Här låg isen tjock, men vi vågade oss inte ut på den.

Tallkvist
Här längs Ryssvägen finns många lämningar och spår från gamla tider. Detta var en gång en kolar-koja.

Kolarkoja
Nästa sjö vi gick förbi heter Ässen. Den var lite större än den lilla skogstjärnen. Här fanns spår från bäver-aktivitet, en gammal vattenfylld eka och här kunde vi njuta av solens strålar. 🙂
Vi tyckte vi såg ett djur ute på hygget men det visade sig vara en rotvälta. Visst liknar det en stor hund eller något? 🙂

Trollhunden
Det började skymma så på slutet av vandringen fick vi skynda på stegen lite. Här var det kvälls-stämning och fin utsikt ner mot sjön.

Skymning i Norn
Vi kan verkligen rekommendera den här vandringsleden som ligger i Norn, mellan Vikmanshyttan och Söderbärke. Stigen är tydligt markerad och det finns många informations-tavlor om de gamla historiska platserna och lämningarna. Då vi kom tillbaka till bilen hade vi gått 8 kilometer, loggat 24 geocacher och varit ute i tre och en halv timme. Då är fika-stopp, foto-stopp och geocaching-stopp inräknade. 😉
Sista bilden får bli på den brinnande vackra himlen när solen gått ner.

Solnedgång
Vilken fin tur! Och tack för tipset! Den sista bilden är magisk med det fina grenverket i förgrunden! Ha det gott!
Tack. 🙂 Ja, det var en härlig tur med många spännande historiska lämningar och fin natur. Ha en fin tredje advent. ❤
Fantastiskt fina bilder! Trollhunden var verkligen kul. Sista bilden är helt otroligt vacker. Ha en trevlig tredje advent!
Tack. 🙂 Ja, vi trodde verkligen att det var något stort djur ute på hygget. Rotvältor kan verkligen spela ett spratt med fantasin. 😀 Ha en fin dag.
Magiska bilder, särskilt det som såg ut som ett djur. ❤
Tack för fina bilder ❤
Tack. 🙂 Ja det var en intressant vandring i underbar natur. Gillar också den stora hunden eller vad det liknar. Kram och ha det gott. ❤
Synd att kalhyggena växt igen och gräset är minst 157cm. Jag är så lång. Vi höll på 2 timmar att ta oss runt. Kul idé men håll stigarna fina. Det blev en tuff promenad som kallades lättvandrad. Mari och Peter Wingård från Hedemora.