Årets första dagar

Så kom den härliga gnistrande vintern tillbaka och vi har varit ute på flera längre turer och njutit av sol och snö. På trettondagen tog jag en lång promenad runt Semla och Floboskogen här i Fagersta. Det var -6 grader och vid Semla-strömmen såg jag dessa änder vid iskanten.

När jag kom upp mot Floboskogen började det snöa, trots att det inte var så tjocka moln som snön kunde komma ifrån. Det var bara tunna skyar och blå himmel.

Det snöar

Jag såg ett stort spår som kan vara komma från varg enligt experter jag rådfrågat på nätet. Den senaste tiden har vargar varit synliga runt Fagersta så helt omöjligt är det inte.

Vargspår?

Det skulle vara spännande att någon gång få se varg ute i det vilda. Då jag kom till vindskyddet vid Flobo så tände jag en brasa och värmde min lunch. Visst är det något tillfredställande och ursprungligt att sitta vid en värmande brasa och titta in i glöden?

Efteråt fortsatte jag turen längs bruksleden som också passerar här vid Flobo. Det var så gnistrande och fint.

Bruksleden i snöskrud

På vägen hem såg jag några domherrar som satt och värmde sig i solens sista strålar, högt uppe i ett dött träd. Jag lyckades fånga en med kameran.

En domherre i solens sista strålar

Jag såg också en björktrast som satt och åt på några bär i en buske. Bilden blev dock inte den bästa då det började skymma.

Björktrast

Jag försökte fånga den fina solnedgången, men det var så många träd i vägen.

Solen går ner i Fagersta

Skönt att snön och kylan håller i sig lite längre denna gång. 🙂

Ha en fin vecka! 

 

6 reaktioner på ”Årets första dagar

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.