Övernattning vid Hedströmmen

Vi tog oss till Hedströmmen, mellan Baggbron och Malingsbo för att hålla vårt tionde Ut på tur-event och för att övernatta i vindskydd. Då vi anlände var en av deltagarna redan där, brasan var igång med kaffehurran på. 🙂

Brasan och kaffehurran

Snart samlades fler och fler till en trevlig stund vid brasan. Snön låg djup här och hamnade man utanför snöskoterspåret så fick man pulsa, något som ett par av våra vänner fick erfara. 😀

Då det började skymma åkte de flesta hem, men vi var tre som hade för avsikt att övernatta i det fina vindskyddet. Det är så avstressande och härligt att sitta vid en brasa, och låta tiden och samtalen bara komma och gå. ❤

Vi somnade gott av bruset från Hedströmmen, sov gott och vaknade till en klar morgon. Det gick snabbt att få igång brasan igen och komma igång. Här nedan är ett galleri med bilder från denna morgon. Observera soptunnan som visar snödjupet. (klicka gärna på bilderna för större version och bildspel)

 

Vi försökte oss på flera geocacher i området, men på grund av den djupa snön så hittade vi bara en tre.

Varg i gropen visar en gammal varggrop som ligger uppe på höjden. Från 1300-talet till mitten av 1800-talet var det en skyldighet för varje gård att ha en varggrop. Sedan förbjöds denna typ av jakt.

Vägen till varggropen

Det var en rejäl grop, som en krater häruppe. Det ska bli intressant att återkomma vid något tillfälle och se hur det ser ut när snön är borta.

Varggrop vid Hedströmmen

Snart var det dags att plocka ihop utrustningen och bege sig hemåt, trötta men nöjda efter ett dygn ute i den härliga naturen här vid Hedströmmen.

En strålande morgonsol vid Hedströmmen

Tack alla inblandade för en härlig helg! 

 

2 reaktioner på ”Övernattning vid Hedströmmen

  1. Tack för grillningen igår. Det låter som om ni hade en god natts sömn. Vi ses vid något annan vindskydd

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.